logo bip


foto1
foto1
foto1
foto1
foto1
W szkole uczymy się i pracujemy od poniedziałku do piątku :)

KORONAWIRUS INFORMACJE

rodo

jadl

E-dziennik Logowanie

Rozkład 2015-2016

SZKOLNE VIDEO

wideo

Dla Rodziców

Kalendarium szkoly

Osiagniecia uczniow

Ogloszenia

Statut szkoly

Samorzad uczniowski

Komisja rewizyjna Prezydium rady rodzicow

Pedagog szkolny

 

inspektor

Szkolne archiwa

Zajecia pozalekcyjne

zajecia pozalekcyjne projekt

 

Logopeda

 

doradztwo zawodowe

IMG 20190317 WA0003     W ostatnim czasie dość gruntownie poszerzamy naszą wiedzę o tradycjach, religii i kulturze żydowskiej, dlatego naturalną koleją rzeczy było spotkanie z nauczycielką naszej szkoły Panią Dorotą Mrozińską, reprezentantką Towarzystwa Miłośników Miasta Skoki i Ziemi Skockiej. Regionalistka podzieliła się z nami swoją wiedzą o codziennym życiu wyznawców judaizmu, którzy kiedyś stanowili blisko połowę mieszkańców naszego miasteczka. Tak jak niegdyś nie było państwa polskiego, ale byli Polacy, tak nie było państwa żydowskiego, ale byli Żydzi i mieszkali m.in. w Skokach. Obecnie od 70 lat mieszkają w swoim państwie - w Izraelu.
     W Skokach po Żydach pozostał kirkut - cmentarz żydowski - i choć nie ma tam płyt nagrobnych (macew), to temu miejscu należy się szacunek. Na kirkucie nie kładziemy kwiatów, ale palimy znicze i kładziemy kamyki - symbole pamięci i modlitwy. Kirkut usytuowany jest przy ulicy Antoniewskiej.

Zobacz więcej zdjęć: spolecznosc_zydowska_w_dawnych_Skokach

Dowiedzieliśmy się również, w których skockich domach mieszkali Żydzi, gdzie mieli swoje sklepy i jak wyglądała synagoga, która po wyjeździe skockich Żydów do Niemiec w latach 20. XX w. została sprzedana, a potem rozebrana na drewno. Prelekcja Pani Doroty była uzupełniona zdjęciami, które zobrazowały nam m.in. modlących się mężczyzn. W synagodze rabin czyta Torę stojąc na podwyższeniu, czyli bimie. Zwojów Tory podczas czytania nie dotyka się, a do wodzenia po tekście zamiast palca używa się przedmiotu w kształcie wskazującego palca (jad). Zwoje Tory przechowywane są w specjalnej ozdobnej szafie (aron- ha kodesz). W synagodze stoi też menora (świecznik). Część dla kobiet nazywa się babiniec. Mogliśmy zobaczyć, dotknąć i dowiedzieć się jak wygląda strój męski, czyli jarmułka, tałes oraz filakterie. Zaciekawiły nas też inne informacje z życia wyznawców judaizmu, jak ta, że na futrynie drzwi Żydzi umieszczali mezuzę zawierającą zwitki z tekstem dwóch modlitw, którą należało dotknąć przy wejściu. Wiemy też, że Ściana Płaczu w Jerozolimie to pozostałość po zburzonej przez Rzymian świątyni. Żydzi bardzo płakali po tej stracie - stąd nazwa. W szpary ściany modlący wkładają karteczki ze swymi prośbami do Boga. Odpowiednikiem naszej niedzieli jest u Żydów szabas, który rozpoczyna się w piątek o zmierzchu od zapalenia przez kobietę szabasowych świec, a kończy wieczorową porą w sobotę. W tym czasie należy powstrzymywać się od wszelkich prac i codziennych czynności, np. gotowania. Z kolei odpowiednikiem naszej komunii, czy bierzmowania jest dla chłopców bar micwa (w wieku 13 lat), kiedy to stają się pełnoprawnymi członkami wspólnoty religijnej. Odpowiednio, choć mniej uroczyście, dziewczynki obchodzą bat micwę (12 lat).
     Wiemy już dużo, choć to nie ostatnie nasze zajęcia związane kulturą i religią żydowską. Pani Dorocie Mrozińskiej – pięknie dziękujemy!

Renata Stróżewska  i Alicja Kramer z uczniami kl. 4e

Kalendarz wydarzeń

Kwiecień 2020
Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
Data : czwartek, 2 kwiecień 2020
3
4
5
6
7
8
9
Data : czwartek, 9 kwiecień 2020
10
Data : piątek, 10 kwiecień 2020
11
Data : sobota, 11 kwiecień 2020
12
Data : niedziela, 12 kwiecień 2020
13
Data : poniedziałek, 13 kwiecień 2020
14
Data : wtorek, 14 kwiecień 2020
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30

Informacje kontaktowe

adres2

Szkoła Podstawowa
im. Adama Mickiewicza
w Skokach.

ul. Poznańska 2
62 - 085 Skoki

 

Kontakt:
od poniedziałku - piątku
w godzinach 7:30 - 15:30.

 

tel. (61) 8124 - 021
fax. (61) 8124 - 021

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Możecie Państwo dokonać w każdym czasie zmiany ustawień dotyczących cookies.