21 listopada obchodzimy Światowy Dzień Życzliwości

Radosny uśmiech, ciepłe słowo, krótkie pozdrowienie – wystarczy przecież tak niewiele, by wokół wszystkim żyło się lepiej i radośniej.
14 listopada, dokładnie na tydzień przed Światowym Dniem Życzliwości, w naszej szkole „wyrosło” nietypowe Drzewo Życzliwości. W czasie trwającego Tygodnia Życzliwości każdy uczeń, nauczyciel i pracownik naszej szkoły mógł napisać (na specjalnie przygotowanych kolorowych liściach) życzliwe słowo, myśli lub pozdrowienia i umieścić je na drzewie. Pomysł bardzo się spodobał i drzewo szybko zapełniło się „życzliwymi liśćmi”. Drzewu, podobnie jak w roku ubiegłym towarzyszyła wystawa, tym razem pod hasłem SŁOWA MAJĄ MOC. Uczniowie grupy ETYKA, w bardzo sugestywny sposób, ukazali dwojaką funkcję słów: Słowa Niszczą – Słowa Budują.
Celem Tygodnia Życzliwości jest uznanie, że proste, codzienne akty życzliwości sprawiają, że nasze szkoły, społeczności i państwo stają się życzliwym, bezpieczniejszym, zdrowszym i bardziej inkluzywnym miejscem do życia, pracy, nauki i zabawy. 
Tydzień Życzliwości to wspaniała okazja do przypomnienia, ile w naszych codziennych relacjach znaczą proste słowa: proszę, dziękuję, przepraszam, dzień dobry, miłego dnia, a także jak cudowną i ciepłą atmosferę wprowadza serdeczny uśmiech na twarzy.
Jak mówi autorka Clare Pooley: „W świecie, w którym możesz być wszystkim, bądź miły”, Światowy Dzień Życzliwości 2024 – wydarzenie odbywające się corocznie 21 listopada – to idealny moment, aby zacząć. Cel tego międzynarodowego święta jest prosty: uczynić życzliwość standardem, a nie wyjątkiem.
Symbolem tego dnia jest wszechobecny kolor żółty, który oznacza dobroć, życzliwość, radość i uśmiech. Przychylne nastawienie do świata, uśmiech, miłe słowo czy uprzejmy gest potrafią wprowadzić w dobry nastrój oraz sprawić, że ludziom wokół lepiej się żyje.
Cyceron, rzymski mówca i pisarz pisał: „Jeśli usuwa się z życia miłość i życzliwość, to usuwa się wszelką przyjemność”.
A co gdyby wprowadzić modę na życzliwość..?
Dziękujemy wszystkim, którzy wzięli udział w tej akcji.     

Agnieszka Ryczek

Comments are closed.
Przejdź do treści