Chemia dla najmłodszych

Dzieci od najmłodszych lat uwielbiają zadawać całą masę pytań, a także przeprowadzać proste eksperymenty na własną rękę. Z zaciekawieniem obserwują poszczególne zjawiska przyrodnicze, które zachodzą na ich oczach każdego dnia, a których wyjaśnienia poszukują wśród najbliższych im osób. Często  niezwykle trudno wyjaśnić dziecku, dlaczego dzieje się tak a nie inaczej.
Idealnym rozwiązaniem na ułatwienie zrozumienia niektórych zjawisk były zajęcia z chemii, które dla uczniów klasy 1b przeprowadził absolwent biotechnologii na Wydziale Biologii UAM w Poznaniu Pan Łukasz Orzechowski.
W czasie zajęć dzieci nie tylko obserwowały, ale brały także czynny udział w przeprowadzeniu wielu doświadczeń. Z zaciekawieniem obserwowały eksperyment „chemiczny kameleon”, podczas którego następowała wielokrotna zmiana barw roztworu, efekt „bicia serca” w płynnym metalu oraz „chemiczną sygnalizację świetlną”. Dzieci dowiedziały się także, co powstaje z połączenia masy plastycznej z proszkiem magnetycznego metalu, co to takiego neodym oraz jak nazywa się i wygląda metal, który topi się w dłoni. Jednak największy entuzjazm wśród uczniów wzbudziła reakcja „chemiczny wulkan”, podczas której wydzielająca się porowata substancja doskonale imitowała wulkaniczną lawę.
Serdecznie dziękujemy Panu Łukaszowi Orzechowskiemu za przyjęcie zaproszenia i przeprowadzenie niezwykle ciekawych doświadczeń chemicznych, które z pewnością przyczynią się do zwiększenia zainteresowania wśród pierwszoklasistów niezwykłym światem chemii.

Elżbieta Chojnacka

Comments are closed.
Skip to content