Czy wszystkie dodatki do żywności są szkodliwe?

Z cyklu: Kierunek zdrowie – Wiktoria podpowie

W Polsce, podobnie jak w innych krajach, ok. 70% diety przeciętnego konsumenta stanowi żywność przetworzona, która zawiera substancje dodatkowe. Są to substancje, które w normalnych warunkach nie są spożywane same jako żywność. Dodaje się je po to, aby zapobiec niekorzystnym zmianom smaku, barwy, zapachu, wydłużyć okres trwałości, zwiększyć atrakcyjność i umożliwić tworzenie nowych produktów. Do substancji dodatkowych należą m.in. konserwanty, barwniki, wzmacniacze smaku, przeciwutleniacze, emulgatory, czy stabilizatory. Substancje te znane są przez nas wszystkich jako  „E”. „E” to oznaczenie: europejski, a numerek przy nim został przydzielony po to, by można było je z łatwością odróżnić. Wśród konsumentów panuje przekonanie, że wszystkie te substancje są niekorzystne dla naszego zdrowia i trzeba ich unikać. Prawda jest jednak taka, że wiele z tych substancji występuje naturalnie. Są nie tylko bezpieczne, ale też mają pozytywny wpływ na nasz organizm. Poniżej przedstawiam listę nieszkodliwych substancji dodatkowych.

  • E 406, czyli agar – środek żelujący, zagęszczający i spulchniający. Jest cennym źródłem błonnika, występuje w dżemach, galaretkach.
  • E 300, czyli witamina C (kwas askorbinowy) –  jest antyoksydantem.
  • E 162, czyli czerwień buraczana- naturalny barwnik. Jest dodatkiem barwiącym do lodów, jogurtów, napojów mlecznych. Jest też częstym dodatkiem do wyrobów cukierniczych.
  • E 160 a, czyli karotenoidy – substancje pozyskiwane z roślin o barwie pomarańczowej lub czerwono-pomarańczowej. Głównym źródłem ich pozyskiwania są marchewki. Dostarczają witaminę A. Dodaje się je do napojów gazowanych i  jogurtów.
  • E 160 c, czyli kapsantyna- ekstrakt z papryki. Barwnik stosowany przeważnie do dań pikantnych o barwie żółtej lub pomarańczowej.
  • E 160 d, czyli likopen- naturalnie występuje w owocach i warzywach, takich jak: pomidory, papryka, arbuz, papaja, morele, różowe grejpfruty, jagody, marchew
  • E 150, czyli karmel –  powstaje w wyniku palenia cukrów.
  • E 140, czyli chlorofile –  naturalny zielony barwnik pozyskiwany z roślin. Często dodawany do gum do żucia oraz zup.
  • E 101, czyli witamina B2 (ryboflawina)-  jest naturalnym barwnikiem który występuje np. w jajach, wątrobie, mleku i fasoli. Zwykle dodaje się ją do musztardy, serów, płatków śniadaniowych.
  • E 100, czyli kurkumina –  naturalny barwnik wydobyty z korzeni i łodyg Yellowroot. Nadaje potrawą żółtą barwę.
  • E306, czyli tokoferole –  przeciwutleniacze. Używany, by zapobiegać jełczeniu olei zwierzęcych.
  • E322, czyli lecytyna – stanowi część ściany komórkowej w każdym organizmie żywym. Pozyskiwana głównie z nasion soji  i żółtka jaja kurzego. Wykorzystywany jako stabilizator i emulgator, często jako substancja zmiękczająca czekoladę.
  • E440a, czyli pektyna – występuje naturalnie w wielu owocach np. jabłkach czy pomarańczach. W przemyśle pozyskiwany głównie z pulpy jabłkowej i skórki pomarańczy. Stosuje się je jako środek zagęszczający, emulgator i stabilizator w takich produktach jak marmolady, galaretki oraz sosy.

Jak więc widzimy nie wszystkie „E” są szkodliwe. Jednak mimo wszystko warto zwracać uwagę na etykiety produktów i w miarę możliwości wybierać zdrową żywność z jak najmniejszą ilością syntetycznych dodatków.

 Wiktoria Jankiewicz, dietetyk

Comments are closed.
Skip to content