Tegoroczny XXI Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom przebiegał pod hasłem „Polscy autorzy dla klimatu”. Nauczyciele prezentowali dzieciom polską literaturę opisującą piękno otaczającego nas świata i zachęcali do proekologicznych działań na rzecz ochrony klimatu i planety.

Na pierwszym z czytelniczych spotkań pani Aldona Lubiatowska przeczytała opowieść o Basi, która odkryła że przez nasze lenistwo i nieodpowiedzialność Ziemia jest mocno zaśmiecona. Razem z bohaterką książki „Basia i śmieci” autorstwa Zofii Staneckiej i Marianny Oklejak zastanawialiśmy się jak możemy zmienić swoje nawyki, by pozytywnie wpływać na przyrodę.

Wspólnie z panią Anną Macioszek rozważaliśmy, w jaki sposób ocalić świat, a pomogła nam w tym książka Justyny Bednarek „I ty możesz uratować świat. Ekoopowieści z Pietruszkowej Woli”. Z tej lektury wypłynęła ważna dla wszystkich nauka, że musimy wyciągnąć pomocną dłoń do naszej planety.

Nie zapomnieliśmy także o głośnym czytaniu w języku ukraińskim, co uczyniła pani Oksana Kazak, która z panią Marią Piotr-Malinowską czytały na zmianę fragmenty książki „Afryka Kazika” Łukasza Wierzbickiego. Taka forma przekazu polsko-ukraińskiego okazała się nieoczekiwanym i bardzo miłym przeżyciem dla uczniów z Ukrainy.

Lidia Eksler

Comments are closed.
Skip to content