Dbajmy o język ojczysty

Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego obchodzony 21 lutego ma zwrócić uwagę na doniosłość zachowania różnorodności językowej świata.

Lutowa edycja „Mody na czytanie” dla klas czwartych uświadomiła uczestnikom projektu przyczyny ustanowienia tego święta. Podczas rozwiązywania zadań konkursowych dowiedzieli się, że wymieranie języków przybrało niepokojące tempo, w wyniku którego kilkadziesiąt procent populacji na świecie nie ma dostępu do edukacji w języku, którym mówi lub rozumie. Istotne zatem jest, aby nieustannie dbać o jego piękno i poprawność. Znać gramatykę i ortografię, a także stosować synonimy, czytać ze zrozumieniem i jak to trafnie ujął Juliusz Słowacki „aby język giętki, powiedział wszystko, co pomyśli głowa”.
Uczniów klasy 4c odwiedziła logopedka Paulina Marszewska, która proponując ćwiczenia logopedyczne w postaci „łamańców językowych”, zwróciła uwagę, że trudne do wymówienia frazy, ale jakże zabawne, to znakomita forma utrwalenia poprawnej, starannej wymowy, co stanowi ważny aspekt dbałości o język ojczysty.

Agnieszka Wasylewicz

Comments are closed.
Przejdź do treści