21 lutego w naszej szkole odbyły się ciekawe lekcje z okazji Dnia Języka Ojczystego. Uczniowie mieli okazję celebrować nasz piękny język w sposób kreatywny i twórczy.
W pierwszej części zajęć zorganizowaliśmy głosowanie na najładniejsze lub najciekawsze polskie słowo. Każdy z uczniów miał szansę przedstawić swoje propozycje i wyjaśnić, dlaczego właśnie to słowo jest dla niego szczególne. Pojawiły się m.in. takie słowa jak „przyjaźń”, „gżegżółka”, chrabąszcz, gałąź, a także bardziej nietypowe jak „bambosz” czy „konstantynopolitańczykowianeczka”. Ostatecznie zgromadzeni wybrali słowo „żubr”, które kojarzy się z Puszczą Białowieską oraz słowo „gilotyna”, które ma ciekawe brzmienie. Przy okazji porozmawialiśmy o pochodzeniu wyrazów.
Kolejnym punktem lekcji była prezentacja na temat języków słowiańskich i dziejów polszczyzny, a następnie przedstawienie ciekawostek na temat Adama Mickiewicza, naszego patrona. Uczniowie dowiedzieli się o jego życiu, twórczości oraz o wpływie, jaki wywarł na literaturę polską. Poznali także polskich laureatów literackiej Nagrody Nobla.
W ramach utrwalenia wiedzy uczniowie mieli również okazję rozwiązywać szarady i krzyżówki tematycznie związane z językiem polskim. Te zadania okazały się zarówno edukacyjne, jak i niezwykle bawiące, co sprawiło, że atmosfera w klasie była radosna i pełna entuzjazmu.
Na koniec zajęć każdy z uczniów mógł podzielić się swoimi przemyśleniami na temat piękna języka polskiego i tego, jak ważne jest jego pielęgnowanie. Dzień Języka Ojczystego z pewnością umocnił naszą miłość do polskich słów i literatury.
Renata Stróżewska







