Dzień Kobiet z Warciankami

Tegoroczny Dzień Kobiet uczniowie klasy 8b postanowili obchodzić w nieco inny sposób niż dotychczas. Nasza szkolna bibliotekarka, pani Lidia Eksler, zaprosiła nas na lekcję biblioteczną, której celem było przybliżenie sylwetek kobiet walczących w Powstaniu Wielkopolskim, potocznie zwanych Warciankami. Były to kobiety żyjące na przełomie XIX i XX wieku w Poznaniu – mieście nad Wartą.
Chłopcy z naszej klasy przeczytali dziewczynom historię tych dzielnych kobiet, na czele których stała Aniela Tułodziecka. Czy bohaterką może być mała i chuda kobieta? Oczywiście! Aniela była urodzoną przywódczynią, która przez wiele lat stała na czele Warcianek i dokonywała rzeczy niezwykłych. W czasach, o których mowa, Poznań należał do zaboru pruskiego, a obce władze starały się, by Polacy zapomnieli o swoim pochodzeniu, historii i języku. Nasze bohaterki założyły Towarzystwo Przyjaciół Wzajemnego Pouczania się i Opieki nad Dziećmi „Warta”. Wtajemniczeni nazywali je w skrócie Warciankami.
Organizacja ta była prowadzona przez same kobiety i nikt nie spodziewał się, że mogą robić coś tak odważnego. Oficjalnie pomagały dzieciom: dożywiały je, prowadziły ogródki i ochronki, a także biblioteki. A w tajemnicy… uczyły poznańskie dzieci języka ojczystego. W swoich mieszkaniach prowadziły zajęcia z języka polskiego, historii i geografii. Te lekcje były wielką tajną akcją prowadzoną w całym mieście, a do nielegalnej szkoły Warcianek uczęszczało kilkuset uczniów.
Zachęcamy wszystkich do zapoznania się z całą historią tych wspaniałych kobiet, które przez 27 lat swojej działalności wykształciły wiele poznańskich dzieci. Na pamiątkę ich działalności jedna z ulic w Poznaniu została nazwana nazwiskiem ich przywódczyni. Czy ktoś z Was miał okazję przejść ulicą Tułodzieckiej?
Na koniec naszego spotkania sprawdziliśmy, jak dobrze nasi chłopcy znają koleżanki z klasy. Na wcześniej przygotowanych kartkach zapisane zostały zawody, o których marzą nasze dziewczyny. Zadaniem chłopców było odgadnięcie, który zawód chce wykonywać każda z nich. Zadanie wykonali śpiewająco. Czy prawie pięć lat, które ze sobą spędzili, nie tylko w szkolnej ławie, ale na wielu wyjazdach i imprezach klasowych, przyczynił się do bezbłędnego wykonania zadania?
Dziękujemy pani Lidii za ciekawą lekcję i przybliżenie nam sylwetek kobiet, które miały tak ogromny wpływ na historię naszego regionu.

Anna Macioszek

Comments are closed.
Przejdź do treści