Dzień z Leonardem da Vinci

Uczniowie realizujący projekt ULI kolejny raz stanęli na wysokości zadania, zaskakując swoich szkolnych kolegów ciekawą tematyką oraz nowatorską formą przygotowanych dla nich zajęć.
Tym razem uczniowie naszej szkoły mieli okazję poczuć klimat wielkiego renesansu, poznać życie i twórczość głównego reprezentanta tej epoki –  Leonarda da Vinci. Postać ta jest szczególnie bliska uczestnikom projektu i odgrywa kluczową rolę w procesie realizacji tego edukacyjnego przedsięwzięcia. Od samego początku, w ramach podejmowanych przez nad działań, łączymy narzędzia TIK z twórczością Leonarda da Vinci, zwłaszcza z zakresu projektowania wynalazków.
Zajęcia, które przygotowali uczniowie, stanowiły kompilację różnych formy aktywności. Zadania techniczne koncentrowały się wokół: rysunku, wykonywania modeli maszyn latających i układania mostu Leonarda. Natomiast wiedzę na temat życia i twórczości Leonarda da Vinci, zdobytą podczas zajęć,  uczniowie mogli zweryfikować poprzez rozwiązanie interaktywnego quizu z odpowiedzią zwrotną. Dużym powodzeniem cieszyły się także zadania z pismem lustrzanym oraz gra szkolna z wykorzystaniem QR kodów.
Wybrana przez młodzież nazwa Crazy about Programming – śladami Wielkiego Wynalazcy, w pełni wyraża ich zainteresowanie tematyką i zaangażowanie w realizację podejmowanych działań. Wspomniany wyżej Wielki Wynalazca to oczywiście nikt inny jak Leonardo da Vinci, który za sprawą wszechstronności, otwartego umysłu i nieprzeciętnej kreatywności wyprzedził swoją epokę o kilka wieków. Taka właśnie jest idea przewodnia działań podejmowanych w ramach naszego projektu. Bądź twórczy jak Leonardo – podejmuj inicjatywę, doświadczaj empirycznie, poznawaj, zdobywaj wiedzę! Jedyne co może cię ograniczać, to twoja wyobraźnia, dlatego nie wyznaczaj jej horyzontów.
Uczniowie, jak zwykle, wykazali się dużą aktywnością i chętnie uczestniczyli w przygotowanych dla nich zajęciach. Podjęta przez nas inicjatywa spotkała się także z wielkim entuzjazmem najmłodszych dzieci, które do wykonywania zadań przystąpiły ze szczególnym zaangażowaniem.  Dla młodych organizatorów przedsięwzięcia jest to z pewnością najlepsza motywacja do podejmowania kolejnych tego typu wyzwań, a dla nas – opiekunów – niezwykle cenna i wymierna forma ewaluacji zrealizowanych zadań. Dziękuję wszystkim osobom, które przyczyniły się do zorganizowania i przeprowadzenia zajęć.

Anna Macioszek

Comments are closed.
Skip to content