Dzień Zapobiegania Samobójstwom

Dnia 10 września obchodziliśmy Światowy Dzień Zapobiegania Samobójstwom. Święto zainicjowane w 2003 roku przez Międzynarodowe Towarzystwo Zapobiegania Samobójstwom (IASP) we współpracy z Światową Organizacją Zdrowia (WHO) i Światową Federacją Zdrowia Psychicznego (WFMH). Celem tego dnia jest zwiększenie świadomości na temat samobójstw, jak również problemów, zaburzeń psychicznych, z którymi zmagają się ludzie na co dzień. W Polsce więcej osób popełnia samobójstwa, niż ginie w wypadkach drogowych. Problem coraz częściej dotyczy młodych osób, które podejmują próby samobójcze. Najmłodsze z nich miało 8 lat. Niestety, nadal panuje w nas przekonanie, że dzieci nie odbierają sobie życia, nie mają myśli samobójczych. To nie jest prawda. Dzieci i młodzież mają myśli samobójcze, popełniają też samobójstwa. Nie bagatelizujmy żadnego sygnału. Rozmawiajmy, pytajmy, nie oceniajmy, reagujmy. Nawet 1 % wątpliwości to zbyt dużo, gdy mówimy o ludzkim życiu.
Jeżeli potrzebujesz pomocy, masz myśli samobójcze, powiedz o tym swoim bliskim. Jeżeli jesteś z tym sam, możesz zadzwonić pod bezpłatny telefon zaufania: 116 111 (dzieci i młodzież) lub 116 123 (dorośli). By zadzwonić na telefon zaufania dla dzieci i młodzieży NIE POTRZEBUJESZ zgody dorosłych. Możesz to zrobić w każdej chwili. Gdy wiesz, że zagrażasz samemu sobie lub wiesz, że ktoś z Twoich bliskich chce popełnić samobójstwo nie wahaj się zadzwonić pod numer alarmowy 112. Według danych statystycznych Światowej Organizacji Zdrowia na całym świecie:
ponad 700 000 ludzi rocznie odbiera sobie życie,
co 40 sekund ktoś popełnia samobójstwo,
co 3 sekundy podejmowana jest przez kogoś próba samobójcza.
W Polsce każdego dnia życie odbiera sobie 15 osób, a prawie 300 podejmuje takie próby.
Samotność, poczucie wykluczenia, brak zrozumienia ze strony bliskich – to niektóre z czynników prowadzących do powstawania myśli samobójczych. Gdy ludzie doświadczają kryzysu, często izolują się od otoczenia, unikają kontaktów i szukania pomocy. Taka sytuacja odbiera im motywację do podejmowania działań pozwalających na pokonanie kryzysu i utrwala fałszywe przekonanie, że nic nie da się zrobić. Dlatego tak ważne są zarówno świadomość społeczna, uważność, wrażliwość, jak i niwelowanie poczucia osamotnienia poprzez wychodzenie naprzeciw tym, którzy potrzebują naszej pomocy. Promocja zdrowia psychicznego daje szansę jednostce na zrozumienie i rozwój własnych zasobów, które w znaczący sposób przyczyniają się do osiągania pełni własnych możliwości psychicznych. Zdrowie psychiczne jest podstawą do radzenia sobie z wymaganiami codziennego życia. Dlatego tak ważne jest upowszechnianie wiedzy na temat zdrowia psychicznego, a Światowy Dzień Zapobiegania Samobójstwom służy właśnie temu.
W naszej szkole również możesz liczyć na wsparcie oraz pomoc ze strony: wychowawców, grona pedagogicznego jak również:
Psychologa szkolnego – pani Pauliny Idziak
Pedagoga specjalnego – pani Darii Budzyńska
Pedagoga szkolnego – pan Krzysztofa Ołdziejewskiego.
Zachęcamy Państwa do zapoznania się z materiałami publikowanymi na stronach internetowych:
Światowej Organizacji Zdrowia: https://www.who.int/
Polskiego Towarzystwa Suicydologicznego: https://suicydologia.org/
Kampanii „Życie warte jest rozmowy”: https://zwjr.pl/
Polskiego Towarzystwa Zapobiegania Samobójstwom: https://ptzs.pl

Paulina Idziak, Daria Budzyńska

Comments are closed.
Skip to content