Konkurs na gazetkę klasową „ Liczba π”

Z okazji „Światowego Dnia Liczby Pi” przeprowadzono w szkole przeprowadzono konkurs na gazetkę. Uczniowie klas IV-VIII mieli za zadanie zebrać i przedstawić informację ze stałą matematyczną, z którą ludzie zetknęli się już w starożytności. Symbol liczby  zawładnął prawie każdą klasą. Uczniowie poznali historię tej liczby, wzory matematyczne, w których wykorzystuje się liczbę π oraz próbowali w ciekawy sposób zapisać jak najdłuższe rozwinięcie tej liczby.
Komisja nie miała łatwego zadania. Oczywiście informacje były ważne, ale estetyka i sposób ich przekazania odgrywał wiodącą rolę. W ocenie liczyło się ogólne wrażenie estetyczne, oryginalność pomysłu i sposób jego przedstawienia. Z prac uczniów można się dowiedzieć, że liczba π zwana inaczej Ludolfiną ma zastosowanie w wielu dziedzinach zarówno w matematyce, jak i fizyce.
I miejsce zdobyła gazetka wykonana przez klasę VIII b, która przedstawiła liczbę π bardzo czytelnie. Estetyka i przejrzystość zwyciężyły.
II miejsce – gazetka wykonana przez klasę VIII f pokazała zróżnicowanie i dużą pomysłowość oraz ciekawe informacje.
III miejsce  należy do klasy IV a, dla  której pojęcie liczby π  jest jeszcze zbyt  abstrakcyjne, a mimo to bardzo trafnie i ciekawie uchwyciła tematykę.
Wyróżnienie  otrzymała  klasa  VIII c,   która  oprócz gazetki udekorowała całą klasę symbolem π.
Konkurs na klasowa gazetkę przybliżył uczniom tę najsłynniejszą liczbę świata, a przy okazji pogłębił zainteresowanie matematyką bo „Matematyka kołem się toczy, a liczba π nas nie zaskoczy”.

Beata Cibail

Comments are closed.
Skip to content