Narodowe Czytanie  to coroczna akcja wspólnego czytania wybranej lektury, pod patronatem Prezydenta RP, do której  przyłączyć się mogą wszystkie chętne osoby prywatne oraz instytucje publiczne w kraju i za granicą.
Tegoroczną lekturą była najbardziej znana powieść Elizy Orzeszkowej „Nad Niemnem”. Tradycyjnie do akcji przyłączyła się nasza szkoła, jednocześnie rozpoczynając działania związane z promocją czytelnictwa. W piątek 8 września uczniowie klas: VI c i VII a korzystając z pięknej pogody, spotkali się na leśnej polanie obok szkoły, by w otoczeniu natury czytać  dzieło Orzeszkowej. Wybrane przez uczniów fragmenty przybliżyły słuchaczom piękno nadniemeńskiej przyrody, pozwoliły poznać legendę o Janie i Cecylii oraz zawiłe losy rodu Korczyńskich i Bohatyrowiczów, nie zabrakło również wersów przypominających dziedzictwo Powstania Styczniowego, które powraca we wspomnieniach bohaterów.
Wspólne czytanie poprzedziły zajęcia polonistyczne przybliżające ideę Narodowego Czytania, problematykę powieści oraz dorobek jej autorki. Poniżej fotorelacja z tego ważnego literackiego wydarzenia, którego organizatorami w szkole były p. Elżbieta Berendt i  p. Wioleta Grzegorzewska
Spotykamy się na następnym, XIII Narodowym Czytaniu, już za rok.

Elżbieta Berendt

Comments are closed.
Skip to content