Jak odnaleźć na niebie Gwiazdę Polarną? Na to i wiele innych pytań uczniowie, już po raz kolejny szukali odpowiedzi podczas Nocy Astronomii. To niecodzienne wydarzenie odbyło się z 23 na 24 maja bieżącego roku w Szkole Podstawowej w Skokach, w ramach działań Klubu Młodego Odkrywcy Archimedes i Koła Przyrodniczego.
Organizatorkami wydarzenia były nauczycielki: Małgorzata Adrych, Małgorzata Dudek, Iwona Rypińska i Magdalena Samol.
Program obfitował w wiele atrakcji. Uczniowie wzięli udział w podchodach o tematyce edukacyjnej, wysłuchali prelekcji o planetach Układu Słonecznego, zapoznali się z programem Stellarium i sprawdzili swoją wiedzę w konkursie astronomicznym.
Nie zabrakło również eksperymentów, w których trzeba było wykazać się pomysłowością i kreatywnością. Ogromne zainteresowanie wzbudziła między innymi ciecz nienewtonowska, z którą – ku zaskoczeniu wszystkich, można było „lewitować”. Młodzież dokonała również odkrycia, jak obliczyć masę wody. Wykonała efektowne doświadczenia z przedmiotami fluorescencyjnymi, świecącymi pod wpływem światła UV. To była prawdziwa magia!
Podczas jednej z nocnych aktywności, uczniowie ustawili się w szeregu z latarkami, obrazując rzeczywiste odległości między planetami Układu Słonecznego w pomniejszonej skali. To proste doświadczenie okazało się wielkim zaskoczeniem. Planety wewnętrzne były położone bardzo blisko siebie, a zewnętrzne dzieliły duże odległości.
Na zakończenie odbyły się niecodzienne pokazy nieba przy użyciu teleskopu Celeston Nextar 6. Młodzi odkrywcy z zaciekawieniem podziwiali gromadę kulistą M13 i M92, najjaśniejszą gwiazdę Arktur w Wolarzu i Vegę w Lutni. Rozpoznawali gwiazdozbiory nocnego nieba.
Noc Astronomii była nie tylko czasem zdobywania wiedzy i umiejętności z zakresu nauk przyrodniczych, ale także okazją do integracji, wspólnej zabawy i zachwytu nad pięknem wszechświata. Kolejna taka noc już za rok!
Organizatorki


































