Światełko dla Ukrainy<br>

W dniach od 18 do 30 listopada w naszej szkole trwała akcja Fundacji Pomocy Humanitarnej Redemptoris Missio „Światełko dla Ukrainy”. Celem jej było zebranie świec oraz wkładów do zniczy dla mieszkańców Ukrainy, którzy obecnie w wielu miejscowościach są pozbawieni prądu i żyją w piwnicach swoich zbombardowanych domów. Organizacją zbiórki zajęła się klasa 1b, a pakowaniem i przeliczaniem świec członkowie szkolnego koła wolontariatu. Udało się zebrać kilkanaście opakowań podgrzewaczy, 340 świec i 650 wkładów do zniczy, które zostały zapakowane w kartony i dostarczone przez naszych wolontariuszy do poznańskiej Fundacji. Wyjazd ten był okazją, aby nasi uczniowie bliżej poznali sposób funkcjonowania placówki humanitarnej. O misjach medycznych, zasięgu działania i zasadach funkcjonowania Redemptoris Missio naszym uczniom opowiedziała Pani Aneta Gwiazdowska. Pobyt w Fundacji zakończył się zrobieniem pamiątkowego zdjęcia ze wszystkimi pracownikami placówki. Pani Aneta serdecznie podziękowała za dostarczenie ogromnej ilości świec dla mieszkańców Ukrainy.
W tym dniu wolontariusze ze Skoków mieli także okazję poznać funkcjonowanie innej placówki o charakterze humanitarnym, a mianowicie Caritas Archidiecezji Poznańskiej. O jej szerokiej działalności opowiedziała Pani Maria Jurgielewicz. Nasi uczniowie dowiedzieli się o najważniejszych przedsięwzięciach, które są realizowane w ciągu całego roku. Jednymi z największych wyzwań w ostatnim czasie było niesienie pomocy chorym i samotnym w okresie panowania pandemii oraz przyjmowanie uchodźców z Ukrainy. W tę pomoc było zaangażowanych ponad 1400 wolontariuszy. Corocznym i ogromnym wyzwaniem jest również zorganizowanie wieczerzy wigilijnej dla osób biednych i opuszczonych. W hali Targów Poznańskich Caritas Poznań przygotowuje ją dla około 1500 osób, a w jej przygotowanie angażuje się około 700 wolontariuszy. Nasi uczniowie otrzymali także wiele cennych informacji na temat, jak w przyszłości zostać dobrym wolontariuszem.
Serdecznie dziękujemy rodzicom, nauczycielom, uczniom oraz Stowarzyszeniu Edukacyjnemu TĘCZA za aktywne wsparcie kolejnej akcji charytatywnej.
Wyjazd ten nie byłby możliwy, gdyby nie wsparcie Urzędu Miasta i Gminy Skoki, który sfinansował całkowity koszt wyjazd. Z całego serca dziękujemy!

Elżbieta Chojnacka

Comments are closed.
Skip to content