Drużyna ze Szkoły Podstawowej im. Adama Mickiewicza w Skokach zajęła 26. miejsce w ogólnopolskim finale Szkolnej Internetowej Gry Giełdowej, który odbył się 29 kwietnia br. w prestiżowym gmachu Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie. To ogromne osiągnięcie, biorąc pod uwagę, że w tegorocznej edycji wzięła udział rekordowa liczba uczestników. 30 314 uczniów ze wszystkich typów szkół średnich oraz klas siódmych i ósmych szkół podstawowych stworzyło 12 479 zespołów. Opiekę nad nimi sprawowało 1 439 nauczycieli z 1 226 szkół z całej Polski. Wielkopolskę w finale reprezentowały tylko dwa zespoły: SP Skoki i Publiczne Liceum Ogólnokształcące z Poznania.
Szkolna Internetowa Gra Giełdowa (SIGG) to projekt edukacyjny, składający się z gry inwestycyjnej i nauki przy pomocy platformy edukacyjnej. Uczestnikami są 2-4 osobowe zespoły inwestujące pod opieką nauczycieli. Każdy zespół dysponuje jednym rachunkiem inwestycyjnym i określoną kwotą wirtualnych pieniędzy. Organizatorami projektu są Giełda Papierów Wartościowych, Fundacja GPW oraz Partner Strategiczny – Fundacja im. Lesława A. Pagi. Patronat nad konkursem sprawują Ministerstwo Finansów i Ministerstwo Nauki. SIGG to największy projekt edukacyjny, który w praktyczny, ale i bezpieczny sposób uczy inwestowania na giełdzie.Udział w SIGG to świetna nauka oraz praktyczne przygotowanie do długoterminowego oszczędzania i inwestowania własnych pieniędzy w przyszłości. Formuła projektu obejmuje grę inwestycyjną realizowaną na bazie platformy GPWtr@der oraz moduł edukacyjny, w ramach którego młodzież szkolna zapoznaje się z zasadami działania giełdy oraz instrumentami giełdowymi. Zdobytą wiedzę uczniowie wykorzystują do samodzielnego dokonywania wirtualnych transakcji z wykorzystaniem dostępnych w grze instrumentów finansowych (akcji, ETF-ów czy kontraktów terminowych). Inwestycje realizowane są w oparciu o środki wirtualne, ale transakcje zawierane są na podstawie rzeczywistych ofert kupna i sprzedaży na realnym rynku giełdowym. Taki mechanizm doskonale oddaje giełdową rzeczywistość, a uczniowie w praktyce przekonują się, na czym polega inwestowanie na giełdzie, poznają ryzyko inwestycyjne i skutki niewłaściwych decyzji. Poprzez udział w projekcie młodzi ludzie mają także możliwość zdobycia umiejętności analizowania danych i sytuacji na rynku, podejmowania decyzji oraz pracy w grupie.
Po 10 tygodniach pierwszego etapu inwestowania wirtualnych 20 tys. zł nasz zespół z klasy 7b „Klaudiusze” w składzie: Klaudiusz Balcer i Igor Marciniak plasował się w połowie stawki. O pozycji w rankingu po I etapie SIGG zdecydowały wyniki z wirtualnych inwestycji w akcje i ETF-y oraz dodatkowe bonusy zdobyte w ramach części edukacyjnej konkursu.
W ramach drugiego etapu uczestnicy mieli za zadanie w miesiąc pomnożyć wirtualny kapitał w wysokości 10 tys. zł, inwestując wyłącznie w kontrakty terminowe notowane na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. W tej rywalizacji nasz zespół zajął zaszczytne 7. miejsce, które stało się przepustką do ścisłego finału 29 kwietnia 2025 roku w Sali Notowań GPW w Warszawie. Finał SIGG na żywo był dla wszystkich uczestników emocjonującym wydarzeniem. Mimo zmęczenia po podróży, uczniowie z entuzjazmem i pełnym zaangażowaniem przystąpili do rywalizacji na parkiecie Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie. Atmosfera była wyjątkowa — profesjonalna, a jednocześnie inspirująca. Możliwość udziału w wydarzeniu w tak prestiżowym miejscu sprawiła, że młodzi inwestorzy poczuli się częścią prawdziwego świata finansów. Było to nie tylko wyzwanie intelektualne, ale także okazja do nawiązania kontaktów, wymiany doświadczeń i poznania realiów rynku kapitałowego. Ten dzień z pewnością na długo pozostanie w ich pamięci. Finał w Warszawie był nie tylko rywalizacją, ale również okazją do spotkania nauczycieli z ekspertami rynku kapitałowego, zwiedzania GPW i udziału w warsztatach ekonomicznych.
Gratulujemy sukcesu drużynie ze Skoków i życzymy kolejnych osiągnięć – być może w przyszłości także na prawdziwym rynku inwestycyjnym!
Krzysztof Gapiński









