Po raz pierwszy w tym roku szkolnym uczniowie Szkoły Podstawowej w Skokach wzięli udział w „Szkolnej Internetowej Grze Giełdowej”. Jest to już XXII edycja projektu o charakterze konkursu organizowanego przez Giełdę Papierów Wartościowych, Fundację GPW oraz Partnera Strategicznego Fundację im. Lesława A. Pagi. Wszystko odbywa się pod patronatem Ministerstwa Finansów i Ministra Edukacji i Nauki. SIGG to największy projekt edukacyjny, który w praktyczny, ale i bezpieczny sposób uczy inwestowania na giełdzie.
Udział w SIGG to świetna nauka oraz praktyczne przygotowanie do długoterminowego oszczędzania i inwestowania własnych pieniędzy w przyszłości. Cytując za stroną organizatora „Formuła projektu obejmuje grę inwestycyjną realizowaną na bazie platformy GPWtr@der oraz moduł edukacyjny, w ramach którego młodzież szkolna zapoznaje się z zasadami działania giełdy oraz instrumentami giełdowymi. Zdobytą wiedzę uczniowie wykorzystują do samodzielnego dokonywania wirtualnych transakcji z wykorzystaniem dostępnych w grze instrumentów finansowych (akcji, ETF-ów czy kontraktów terminowych). Inwestycje realizowane są w oparciu o środki wirtualne, ale transakcje zawierane są na podstawie rzeczywistych ofert kupna i sprzedaży na realnym rynku giełdowym. Taki mechanizm doskonale oddaje giełdową rzeczywistość, a uczniowie w praktyce przekonują się, na czym polega inwestowanie na giełdzie, poznają ryzyko inwestycyjne i skutki niewłaściwych decyzji. Poprzez udział w projekcie młodzi ludzie mają także możliwość zdobycia umiejętności analizowania danych i sytuacji na rynku, podejmowania decyzji oraz pracy w grupie.”
Nas do projektu bardziej przekonała główna wygrana (10 tys. zł dla najlepszego zespołu) i chęć wzięcia udziału w rozgrywce finałowej w Sali Notowań Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie. Po rejestracji, za zgodą rodziców, przystąpiliśmy do inwestowania za otrzymane wirtualne 20 tys. złotych od organizatora. Bardzo zemściła się na nas mała wiedza z zakresu inwestowania. Gdy inni wydali na zakupy cały portfel, my skromnie raczkowaliśmy. Był to jednak okres hossy na giełdzie, który przespaliśmy. Ale odrabialiśmy straty. Z różnych powodów, z piętnastu tysięcy drużyn z całej Polski, do końca pierwszego etapu dotrwały 8082 zespoły ze szkół ponadpodstawowych oraz siódmych i ósmych klas szkół podstawowych. Nasze zespoły aktywnie działały w telefonach na przerwach i nieraz na lekcjach. Na zwróconą uwagę „Odłóż telefon”, nauczyciele często słyszeli „Nie mogę, inwestuję na giełdzie”. Pod koniec pierwszego etapu entuzjazm opadł. Wiedzieliśmy, że nie dogonimy liderów, ale i tak jesteśmy z siebie dumni, bo wszystkie nasze zespoły zakończyły rywalizację pierwszego etapu na plusie. Najlepszy okazał się zespół „Giełda – Masters” – grupa chłopców z klasy 7a. Zajęli 1903. miejsce w kraju, a 82. miejsce wśród szkół podstawowych przy zainwestowaniu 64% kapitału. Pozostałe zespoły to dziewczęta z klasy 7a „Marylki” – 3381. miejsce (zainwestowany kapitał 20%) oraz chłopcy: „F.C.Umyci” 4238. miejsce (57%), i „Pieczarkownia” 5559. miejsce (40%). Opiekę nad grupą sprawował nauczyciel Sz.P. Skoki p. Krzysztof Gapiński, który rywalizował w grupie z innymi nauczycielami (560 osób) i uplasował się na 160. miejscu. Oby w przyszłym roku hossa była z nami.
Krzysztof Gapiński