12 lipca 34 osobowa grupa uczniów z klas 7/8  naszej szkoły wybrała się wraz z opiekunami do kina Helios w Gnieźnie na film „Indiana Jones i artefakt przeznaczenia” z Harrisonem Fordem w roli głównej. Po ponad dwóch godzinach seansu, który wciągał widzów od pierwszych minut filmu, okazało się, iż tytułowym artefaktem przeznaczenia była  tarcza Archimedesa, potrafiąca  zmienić bieg historii. Na jej trop wpadł oczywiście Indiana Jones i jego przyjaciel – Basil Shaw. Śledząc przygody bohaterów podziwialiśmy niesamowitą odwagę i inteligencję niezłomnego archeologa.
Kolejnym punktem wycieczki było zwiedzanie Katedry Gnieźnieńskiej, która jest miejscem pięciu koronacji królewskich oraz pochówku świętego Wojciecha. Uwagę  naszych uczniów przykuł srebrny relikwiarz w kształcie trumienki, spoczywającej na sześciu orłach, które dźwigają postacie symbolizujące cztery stany: chłopstwo, mieszczaństwo, duchowieństwo i rycerstwo.
Od 1994 roku bazylika została wpisana na listę polskich pomników historii, a w 2007 roku Wzgórze Lecha wraz z katedrą zyskało również Znak Dziedzictwa Europejskiego, dlatego musieliśmy obejrzeć zabytek tak ważny dla naszej narodowej tożsamości.

Wioleta Grzegorzewska

Comments are closed.
Skip to content