23 lutego – Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją

Tuż przed feriami  odbył się w naszej szkole Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją. Uczennice wspólnie z psychologiem i pedagogiem rozdawały ulotki. Akcja odbyła się nie tylko w szkole, ale i na terenie miasta. Ulotki zawierały informację, na temat tego, czym jest depresja oraz pod jakimi numerami telefonów można otrzymać pomoc. Niestety wymogi niektórych instytucji i firm uniemożliwiły nam zrobienie wspólnego zdjęcia. Mimo wszystko uważamy, że cel jest ważny, a my go osiągnęliśmy. Bardzo ważne jest uświadamianie i wspieranie innych w temat zaburzeń psychicznych.
Depresja to poważne zaburzenie nastroju, które objawia się uczuciem smutku, bezwartościowości, utraty zainteresowań oraz energii. Może prowadzić do trudności w funkcjonowaniu codziennym i znacząco wpływać na jakość życia. Wiele czynników może przyczynić się do depresji, w tym genetyka, chemia mózgu, stres czy traumatyczne przeżycia. Skuteczną pomocą mogą być terapia oraz leczenie farmakologiczne. Ważne jest również wsparcie bliskich oraz rozmowa z profesjonalistą.
Zachęcamy Państwa do tego, aby mówić głośno o swoich problemach i nie wstydzić się tego. Pamiętajmy, że terapia i dbanie o swoje zdrowie fizyczne i psychiczne to nie wstyd.

Psycholog Paulina Idziak
Pedagog Daria Budzyńska

Comments are closed.
Skip to content