Brydż sportowy w naszej szkole

Kolejny rok zmagań i w końcu udało się zorganizować I Mistrzostwa Szkoły w Brydżu Sportowym Par. Do rywalizacji przystąpiło 6 par z klas II- VII. Dla młodych graczy był to pierwszy poważny turniej, w którym wyniki były przedstawione po każdym rozdaniu. Rywalizacja i trema towarzyszyły im przez 2 godziny gry, ale na końcu każdy czuł satysfakcje z osiągnięć. Oczywiście nie każdy mógł wygrać, ale żadne z dzieci nie zrezygnowało z podjętej walki.
W tym roku szkolnym będziemy prowadzili spotkania dla tych, którzy ćwiczą już trzeci rok oraz dla tych, którzy dopiero przyszli do szkoły i chcą spróbować swych sił. Szkolenia  odbywają się na miejscu. Zajęcia są bezpłatne, a każdy uczestnik otrzymuje niezbędne materiały do zajęć. Po każdym roku szkolnym dzieci dzielone na dwie grupy w zależności od umiejętności i posiadanej już wiedzy. Jedną grupę prowadzi pani Ilona Węglewska, drugą pan Grzegorz Samol. Mimo że dzieci stanowią największą grupę brydżystów w naszej gminie, to mamy wszelkie warunki do tego, by objąć jeszcze liczniejsze grupy. Obecnie w spotkaniach uczestniczy od 10-20 uczniów, a trzeba dodać, że jesteśmy  jednym  z ok. 50 ośrodków w Polsce, w których mogą się odbywać takie zajęcia.
Przypomnijmy, że brydż to nie gra w karty tylko przy pomocy kart. O zaletach gry można przeczytać w wielu artykułach prasowych dostępnych na stronie PZBS lub wpisując w Google hasło „brydż”. Na stronie You Tube  jest mnóstwo przekazów brydżowych z turniejów czy rozgrywek ligowych. W tym roku w sierpniu odbyły się w Polsce mistrzostwa świata, Polacy zajęli czołowe miejsca w wielu kategoriach. Rywalizacja dzieci również ma swoje mistrzostwa Polski, Europy i świata. Naszą grupę w Mistrzostwach Polski reprezentowały Paulina Kawczyńska i Inez Sikora, dziewczęta pamiętające jeszcze czasy gimnazjum. Brydż pomaga logicznie myśleć, analizować wydarzenia, uczy sprawnie liczyć. W erze komórki, która wykonuje za nas wszystko jest to bardzo ważne.  Brydż nie jest grą kontaktową. Rozwój umysłowy jest udowodniony. Pozwala inaczej spędzać wolny czas. Zdaję sobie sprawę, że dla dzieci w wieku 7-9 lat to trochę abstrakcja, jednak właśnie  na takich zajęciach uczymy jak doskonalić liczenie matematyczne nie używając telefonów czy kalkulatorów. Pierwsze lata to podstawowe pojęcia, zabawa. Wyniki i rywalizacja krajowa przychodzą po 4 latach pracy.
Jeśli jesteś zainteresowany, to możesz przyjść na zajęcia, bez względu na to, ile masz lat. Tu nie ma limitu seniora. Oczywiście, rywalizacja z grającymi już 30-40 lat jest utrudniona, niełatwo ich pokonać, jednak w przeciwieństwie do  większości dyscyplin sportowych właśnie w brydżu masz szanse rywalizować nawet z najlepszymi na świecie. Polska jest jednym z kilku krajów, gdzie brydż odnosi największe sukcesy, mimo że  nie jest bardzo popularny.
Spróbuj swoich sił, zapraszam dorosłych, a przede wszystkim dzieci.
Poniżej przedstawiam wyniki I Mistrzostw Szkoły w Brydżu Sportowym Par:
1. Zuzanna Witt – Konrad Witt
2. Jeremiasz Burzyński – Radosław Jaszyk
3.Michalina Stefańska – Miron Grośty.
Oprócz medalistów startowali: Katarzyna Stefańska, Amelia Bobrowska, Anastazja Balcer, Klaudiusz Balcer, Zuzanna Jeske i Kacper Rosin. Należy dodać, że najmłodszy zawodnik jest aktualnie w III klasie, bo zdecydowana większość to uczniowie klas III – V. Jeśli zostaną stworzone dla nich odpowiednie warunki to za kilka lat możemy mieć z ich umiejętności satysfakcję. Wiele informacji o wydarzeniach, wynikach brydżowych znajdziesz na mojej stronie – brydż skocki.
Grzegorz Samol – 697 871 882. Zapraszam.

Comments are closed.
Skip to content