Luty to miesiąc, w którym rozpoczynamy cykl comiesięcznych postów psychoedukacyjnych na facebooku. Posty będą tworzyły pani psycholog Paulina Idziak oraz pani pedagog Daria Budzyńska. Psychoedukacyjne treści będą pojawiały się raz w miesiącu. W tym miesiącu chcemy skupić na coraz częściej występującej chorobie psychicznej, jaką jest depresja. 
23 lutego to dzień, na który przypada międzynarodowy dzień walki z depresją. 
Epizody depresyjne możemy podzielić na: łagodne, umiarkowane i ciężkie – są to jednorazowe (pierwsze epizody) Następne epizody, kolejne są klasyfikowane w ramach nawracających zaburzeń depresyjnych, a ich czas trwania określa się w przedziale 3-12 miesięcy. 
Do najczęściej spotykanych objawów należą:
-osłabienie koncentracji i uwagi
-niska samoocena i mała wiara w siebie
-poczucie winy i małej wartości (nawet w epizodach o łagodnym nasileniu)
-pesymistyczne, czarne widzenie przyszłości
-myśli i czyny samobójcze
-zaburzenia snu
-zmniejszony apetyt. 
Jeśli podejrzewają Państwo u siebie bądź u swoich dzieci możliwość wystąpienia depresji zachęcamy do zgłoszenia się w pierwszej kolejności do lekarza pierwszego kontaktu bądź bezpośrednio do poradni zdrowia psychicznego. Najbliższa poradnia zdrowia psychicznego znajduje się w Wągrowcu przy ul. Skockiej – nr. tel 672627640
Przydatne numery telefonów:
Kryzysowy Telefon Zaufania 116 123 powstał z myślą o osobach, które z różnych powodów nie mają możliwości bezpośredniego kontaktu z psychologiem. Darmowy numer pomagający w poradzeniu sobie w trudnych sytuacjach. Czynny całodobowo.
Telefon zaufania dla dzieci i młodzieży 116 111 – darmowy numer pomagający w poradzeniu sobie w trudnych sytuacjach. Czynny całodobowo. 
Proszę pamiętać, że zarówno psycholog jak i pedagog szkolny to osoby, do których również można zgłosić się ze swoimi trudnościami. 

Kliknij link poniżej:

depresja_fakty_mity

Comments are closed.
Skip to content